SunExpress - hent kompensation!

Få kompensation ved forsinkede, aflyste eller overbookede fly.

  • 1 Tjek kompensation og opret din sag
    Vi har gjort det nemt for dig - opret din sag på 2 minutter. Udfyld kontakt- og flyinformationer.
  • 2 Vi tager kampen med flyselskabet
    Vores juridiske team kontakter flyselskabet og henter dine penge hjem. Vi går hele vejen i retten!
  • 3 Få op til 4.500 kr. per passager
    Vi udbetaler pengene direkte til din bankkonto.


  • Har du været udsat for en flyforsinkelse eller en flyaflysning med SunExpress, kan du være berettiget til kompensation. Der er 3 primære kriterier for, hvornår du kan få erstatning:

    Læs mere om detaljerne og undtagelserne på disse sider:flyforsinkelse og flyaflysning.



  • Seneste SunExpress forsinkelser og aflysninger

    Vi har lavet en robot der holder øje med, om en flyaflysning eller flyforsinkelse kan være udløse erstatning til passagerne. Se listen nedenfor.

    SunExpress - seneste forsinkelser og aflysninger
    XQ926 SunExpress
    Forsinkelse: 1428 minutter
    Izmir -> Copenhagen
    19-10-2018: 00:10 - 23:58
    XQ725 SunExpress
    Forsinkelse: 665 minutter
    Copenhagen -> Konya
    17-10-2018: 07:55 - 19:00
    XQ926 SunExpress
    Forsinkelse: 1418 minutter
    Izmir -> Copenhagen
    12-10-2018: 00:10 - 23:48
    XQ926 SunExpress
    Forsinkelse: 1422 minutter
    Izmir -> Copenhagen
    05-10-2018: 00:10 - 23:52
    XQ926 SunExpress
    Forsinkelse: 1422 minutter
    Izmir -> Copenhagen
    10-08-2018: 00:10 - 23:52
    XQ926 SunExpress
    Forsinkelse: 1418 minutter
    Izmir -> Copenhagen
    20-07-2018: 00:10 - 23:48
    XQ5340 SunExpress
    Forsinkelse: 198 minutter
    Antalya -> Copenhagen
    16-07-2018: 18:05 - 21:23
    XQ571 SunExpress
    Forsinkelse: 220 minutter
    Copenhagen -> Antalya
    14-07-2018: 19:55 - 23:35
    XQ570 SunExpress
    Forsinkelse: 242 minutter
    Antalya -> Copenhagen
    14-07-2018: 19:00 - 23:02
    XQ926 SunExpress
    Forsinkelse: 1409 minutter
    Izmir -> Copenhagen
    13-07-2018: 00:10 - 23:39
    XQ5340 SunExpress
    Forsinkelse: 190 minutter
    Antalya -> Copenhagen
    02-07-2018: 18:05 - 21:15
    XQ926 SunExpress
    Forsinkelse: 1417 minutter
    Izmir -> Copenhagen
    29-06-2018: 00:10 - 23:47
    XQ926 SunExpress
    Forsinkelse: 1412 minutter
    Izmir -> Copenhagen
    25-06-2018: 00:10 - 23:42




  • SunExpress flykoder