easyJet - hent kompensation!

Få kompensation ved forsinkede, aflyste eller overbookede fly.

  • 1 Tjek kompensation og opret din sag
    Vi har gjort det nemt for dig - opret din sag på 2 minutter. Udfyld kontakt- og flyinformationer.
  • 2 Vi tager kampen med flyselskabet
    Vores juridiske team kontakter flyselskabet og henter dine penge hjem. Vi går hele vejen i retten!
  • 3 Få op til 4.500 kr. per passager
    Vi udbetaler pengene direkte til din bankkonto.

  • EasyJet er et engelsk ejet flyselskab, der blev grundlagt af den græsk-engelske entreprenør Stelios Haji-Ioannou i 1995 og han ejer i dag 34% af det samlede selskab – resten er ejet af aktionærer. Flyselskabet er det næststørste lavprisflyselskab i Europa, kun overgået af RyanAir, målt på passagerer. Modsat RyanAir, har EasyJet en større omsætning, og bliver anset for at være mere erhvervsorienterende end RyanAir, da selskabet flyver til de større og mere kendte lufthavne i Europa. Det er derfor lettere at nå et connecting-flight, hvis man lander i samme lufthavn, som de store internationale fly og flyselskaber flyver fra.

    Selskabet har hovedsæde i London Luton Airport i England, der ligger godt 50 kilometer nordvest for London og betjente i 2012 mere end 58.4 millioner mennesker, hvilket gør selskabet til det fjerde største flyselskab i Europa målt på passagerer – kun overgået af Air France, KLM, Lufthansa Group og RyanAir. Derudover flyver selskabet fra mere end 100 lufthavne, med mere end 820 ruter i mere end 30 lande på tværs kontinenter.

    Derudover har EasyJets ejer, Stelios Haji-Ioannou, i 1998 startet holdingselskabet EasyGroup, der indebærer andre firmaer med Easy foran, og det er bl.a. EasyCar og EasyMobile. I 1998 opkøbte EasyJet 40% af det schweiziske flyselskab, TEA Basle, det efterfølgende blev omdøbt til EasyJet Switzerland, så det indgik i EasyGroup på lige fod med de andre Easy-selskaber.
    Har du været udsat for en flyforsinkelse eller en flyaflysning med easyJet, kan du være berettiget til kompensation. Der er 3 primære kriterier for, hvornår du kan få erstatning:

    Læs mere om detaljerne og undtagelserne på disse sider:flyforsinkelse og flyaflysning.



  • Seneste easyJet forsinkelser og aflysninger

    Vi har lavet en robot der holder øje med, om en flyaflysning eller flyforsinkelse kan være udløse erstatning til passagerne. Se listen nedenfor.

    easyJet - seneste forsinkelser og aflysninger
    EZY8266 easyJet
    Forsinkelse: 310 minutter
    Copenhagen -> London
    14-12-2018: 16:30 - 21:40
    EZY8265 easyJet
    Forsinkelse: 307 minutter
    London -> Copenhagen
    14-12-2018: 16:00 - 21:07
    EZY3828 easyJet
    Forsinkelse: 190 minutter
    Copenhagen -> Paris
    29-10-2018: 20:25 - 23:35
    EZY3827 easyJet
    Forsinkelse: 185 minutter
    Paris -> Copenhagen
    29-10-2018: 20:00 - 23:05
    EZY2655
    Aflyst
    Milan -> Copenhagen
    29-10-2018: 19:05 - 00:00
    EZY6983 easyJet
    Forsinkelse: 195 minutter
    Edinburgh -> Copenhagen
    07-10-2018: 20:40 - 23:55
    EZY8268
    Aflyst
    Copenhagen -> London
    05-10-2018: 17:25 - 00:00
    EZY8267
    Aflyst
    London -> Copenhagen
    05-10-2018: 16:55 - 00:00
    EZS1466 easyJet
    Forsinkelse: 195 minutter
    Copenhagen -> Geneva
    05-10-2018: 12:15 - 15:30
    EZY8270
    Aflyst
    Copenhagen -> London
    04-10-2018: 21:00 - 00:00
    EZY8269
    Aflyst
    London -> Copenhagen
    04-10-2018: 20:30 - 00:00
    EZY4558
    Aflyst
    Copenhagen -> Berlin/Sxf
    28-09-2018: 21:35 - 00:00
    EZY4557
    Aflyst
    Berlin/Sxf -> Copenhagen
    28-09-2018: 21:05 - 00:00
    EZS1152 easyJet
    Forsinkelse: 215 minutter
    Copenhagen -> Basel
    23-09-2018: 17:20 - 20:55
    EZS1151 easyJet
    Forsinkelse: 209 minutter
    Basel -> Copenhagen
    23-09-2018: 16:55 - 20:24
    EZY6135 easyJet
    Forsinkelse: 191 minutter
    Bristol -> Copenhagen
    05-09-2018: 13:30 - 16:41
    EZY2656
    Aflyst
    Copenhagen -> Milan/Malpensa
    31-08-2018: 21:40 - 00:00
    EZY2655
    Aflyst
    Milan/Malpensa -> Copenhagen
    31-08-2018: 21:10 - 00:00
    EZY5684
    Aflyst
    Copenhagen -> Berlin/Txl
    11-08-2018: 14:50 - 00:00
    EZY5683
    Aflyst
    Berlin/Txl -> Copenhagen
    11-08-2018: 14:20 - 00:00
    EZY9688 easyJet
    Forsinkelse: 210 minutter
    Copenhagen -> Berlin/Txl
    11-08-2018: 13:00 - 16:30
    EZY3828
    Aflyst
    Copenhagen -> Paris/Cdg
    09-08-2018: 20:35 - 00:00
    EZY3827
    Aflyst
    Paris/Cdg -> Copenhagen
    09-08-2018: 20:05 - 00:00
    EZY3827 easyJet
    Forsinkelse: 199 minutter
    Paris -> Copenhagen
    27-07-2018: 20:05 - 23:24
    EZY3828
    Aflyst
    Copenhagen -> Paris
    26-07-2018: 20:35 - 00:00
    EZY3827
    Aflyst
    Paris -> Copenhagen
    26-07-2018: 20:05 - 00:00
    EZY2655 easyJet
    Forsinkelse: 185 minutter
    Milan -> Copenhagen
    23-07-2018: 20:50 - 23:55
    EZY3322
    Aflyst
    Copenhagen -> Venice
    17-07-2018: 16:30 - 00:00
    EZY3321
    Aflyst
    Venice -> Copenhagen
    17-07-2018: 16:00 - 00:00
    EZS1470
    Aflyst
    Copenhagen -> Geneva
    16-07-2018: 20:50 - 00:00
    EZY2655
    Aflyst
    Milan/Malpensa -> Copenhagen
    15-07-2018: 21:20 - 00:00
    EZY4556
    Aflyst
    Copenhagen -> Berlin/Sxf
    15-07-2018: 17:10 - 00:00
    EZY4555
    Aflyst
    Berlin/Sxf -> Copenhagen
    15-07-2018: 16:40 - 00:00
    EZY2654
    Aflyst
    Copenhagen -> Milan/Malpensa
    15-07-2018: 15:15 - 00:00
    EZY2653
    Aflyst
    Milan/Malpensa -> Copenhagen
    15-07-2018: 14:45 - 00:00
    EZY4554 easyJet
    Forsinkelse: 195 minutter
    Copenhagen -> Berlin/Sxf
    11-07-2018: 16:15 - 19:30
    EZY4553 easyJet
    Forsinkelse: 195 minutter
    Berlin/Sxf -> Copenhagen
    11-07-2018: 15:50 - 19:05
    EZY4425
    Aflyst
    Lyon -> Copenhagen
    05-07-2018: 19:55 - 00:00
    EZY1988
    Aflyst
    Copenhagen -> Manchester
    01-07-2018: 21:50 - 00:00
    EZY1987
    Aflyst
    Manchester -> Copenhagen
    01-07-2018: 21:25 - 00:00
    EZY6983 easyJet
    Forsinkelse: 191 minutter
    Edinburgh -> Copenhagen
    28-06-2018: 20:45 - 23:56
    EZY6136 easyJet
    Forsinkelse: 340 minutter
    Copenhagen -> Bristol
    22-06-2018: 14:00 - 19:40
    EZY6135 easyJet
    Forsinkelse: 347 minutter
    Bristol -> Copenhagen
    22-06-2018: 13:30 - 19:17




  • easyJet flykoder