Danish Air Transport - hent kompensation!

Sammenlign kompensation ved forsinkede, aflyste eller overbookede fly.

  • 1 Tjek kompensation
    Beregn og opret dit krav hos en af vores partnere flyforsinkelse.dk, flyhjælp.dk eller flypenge.dk
  • 2 Få op til 4.500 kr. per passager
    Er dit krav kompensationsberettiget, kan du få op til 4.500 kr i kompensation pr. passager
  • DAT, der står for Danish Air Transport, er et dansk flyselskab der blev grundlagt i 1989 af Jesper og Kirsten Rungholm. På daværende tidspunkt rådede selskabet kun over et fly, der fragtede post, pakker, udstyr og væddeløbsheste til motorløbet Paris-Dakar. I dag flyver DAT både ruteforbindelser, charterforbindelser og fragtopgaver – og i 2013 lavede selskabet en aftale med det danske rejsebureau Primo Tours, om at flyve charterflyvninger fra Billund Lufthavn fra 2014- 2016.

    Flyselskabet holder til dagligt til i Koldingegnens Lufthavn i Vamdrup, Jylland. DAT flyver i dag mere end en million passagerer både nationalt og internationalt. Selskabet brander sig på både at være i stand til at flyve private og erhvervsmæssige flyvninger, hvor der både skal være fokus på at komme frem til slutdestinationen og have mere tid med sine kære, men også nå fra Jylland til København og Bornholm for at holde møder og arbejde på tværs af landet. Primært flyver selskabet indenrigs i Danmark og Norge, og mellem de nordiske lande.

    DAT giver deres kunder bestemte fordele og det drejer sig bl.a. om billigere billetter til både seniorpassagerer, samt unge og studerende. Derudover udbyder de både månedskort og klippekort til deres service, som gør det billigere, når man flyver med på tværs af landet. Ydermere samarbejder flyselskabet med Europcar, så når man flyver med DAT, er der særlige fordele og billigere priser, hvis man skal leje en bil ved sin slutdestination.

    Har du været udsat for en flyforsinkelse eller en flyaflysning med Danish Air Transport, kan du være berettiget til kompensation. Der er 3 primære kriterier for, hvornår du kan få erstatning:

    • Forsinkelsen skal være mere end 3 timer, og en flyaflysning skal medføre mere end 2 timers forsinkelse.
    • Start eller slutdestination skal være inde i EU
    • Forsinkelsen / aflysningen må ikke skyldes ekstraordinære omstændigheder
    Læs mere om detaljerne og undtagelserne på disse sider:flyforsinkelse og flyaflysning.



  • Seneste Danish Air Transport forsinkelser og aflysninger

    Vi har lavet en robot der holder øje med, om en flyaflysning eller flyforsinkelse kan være udløse erstatning til passagerne. Se listen nedenfor.

    Danish Air Transport - seneste forsinkelser og aflysninger
    DX2581
    Aflyst
    Copenhagen -> Madras Tbilisi
    19-05-2020: 09:40 - 00:00
    DX034 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 250 minutter
    Copenhagen -> Bornholm
    29-03-2020: 07:50 - 12:00
    DX036
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    28-03-2020: 10:10 - 00:00
    DX037
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    28-03-2020: 09:40 - 00:00
    DX050
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    27-03-2020: 18:15 - 00:00
    DX049
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    27-03-2020: 17:45 - 00:00
    DX037
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    27-03-2020: 09:35 - 00:00
    DX050
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    26-03-2020: 18:15 - 00:00
    DX049
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    26-03-2020: 17:45 - 00:00
    DX039
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    26-03-2020: 14:40 - 00:00
    DX750 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 313 minutter
    Genoa -> Copenhagen
    22-03-2020: 18:35 - 23:48
    DX086
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    20-03-2020: 16:20 - 00:00
    DX081
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    20-03-2020: 15:50 - 00:00
    DX076
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    20-03-2020: 09:20 - 00:00
    DX075
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    20-03-2020: 08:50 - 00:00
    DX086
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    19-03-2020: 16:20 - 00:00
    DX081
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    19-03-2020: 15:50 - 00:00
    DX076
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    19-03-2020: 09:20 - 00:00
    DX086
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    18-03-2020: 16:20 - 00:00
    DX081
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    18-03-2020: 15:50 - 00:00
    DX076
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    18-03-2020: 09:20 - 00:00
    DX075
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    18-03-2020: 08:50 - 00:00
    DX086
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    17-03-2020: 16:20 - 00:00
    DX054
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    15-03-2020: 22:05 - 00:00
    DX053
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    15-03-2020: 21:35 - 00:00
    DX088
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    15-03-2020: 21:10 - 00:00
    DX085
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    15-03-2020: 19:50 - 00:00
    DX050
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    15-03-2020: 18:15 - 00:00
    DX049
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    15-03-2020: 17:45 - 00:00
    DX042
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    15-03-2020: 13:40 - 00:00
    DX079
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    15-03-2020: 12:35 - 00:00
    DX076
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    15-03-2020: 10:30 - 00:00
    DX037
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    15-03-2020: 10:00 - 00:00
    DX034
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    15-03-2020: 08:15 - 00:00
    DX054
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    14-03-2020: 22:05 - 00:00
    DX053
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    14-03-2020: 21:35 - 00:00
    DX052
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    14-03-2020: 19:45 - 00:00
    DX085
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    14-03-2020: 19:10 - 00:00
    DX082
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    14-03-2020: 17:00 - 00:00
    DX039
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    14-03-2020: 12:55 - 00:00
    DX077
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    14-03-2020: 10:50 - 00:00
    DX074
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    14-03-2020: 08:45 - 00:00
    DX033
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    14-03-2020: 07:40 - 00:00
    DX088
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    13-03-2020: 21:10 - 00:00
    DX085
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    13-03-2020: 19:50 - 00:00
    DX051
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    13-03-2020: 19:05 - 00:00
    DX050
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    13-03-2020: 18:15 - 00:00
    DX049
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    13-03-2020: 17:45 - 00:00
    DX048
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    13-03-2020: 17:20 - 00:00
    DX086
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    13-03-2020: 16:30 - 00:00
    DX075
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    13-03-2020: 09:30 - 00:00
    DX074
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    13-03-2020: 08:45 - 00:00
    DX073
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    13-03-2020: 07:50 - 00:00
    DX086
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    12-03-2020: 17:20 - 00:00
    DX045
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    12-03-2020: 16:40 - 00:00
    DX036 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 240 minutter
    Copenhagen -> Bornholm
    12-03-2020: 11:00 - 15:00
    DX075
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    12-03-2020: 09:30 - 00:00
    DX072
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    12-03-2020: 07:25 - 00:00
    DX071
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    12-03-2020: 07:00 - 00:00
    DX2402
    Aflyst
    Copenhagen -> Istanbul
    11-03-2020: 08:30 - 00:00
    DX049
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    10-03-2020: 17:45 - 00:00
    DX133
    Aflyst
    Strasbourg -> Copenhagen
    09-03-2020: 17:50 - 00:00
    DX132
    Aflyst
    Copenhagen -> Strasbourg
    09-03-2020: 13:00 - 00:00
    DX625 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 185 minutter
    Innsbruck -> Billund
    07-03-2020: 15:20 - 18:25
    DX037 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 243 minutter
    Bornholm -> Copenhagen
    26-02-2020: 10:10 - 14:13
    DX046
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    22-02-2020: 16:00 - 00:00
    DX079
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    16-02-2020: 12:35 - 00:00
    DX088
    Aflyst
    Copenhagen -> Karup
    09-02-2020: 21:10 - 00:00
    DX085
    Aflyst
    Karup -> Copenhagen
    09-02-2020: 19:50 - 00:00
    DX082 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 230 minutter
    Copenhagen -> Karup
    09-02-2020: 17:00 - 20:50
    DX081 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 239 minutter
    Karup -> Copenhagen
    09-02-2020: 16:10 - 20:09
    DX665 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 230 minutter
    Grenoble -> Billund
    02-02-2020: 22:40 - 02:30
    DX625 Danish Air Transport
    Forsinkelse: 280 minutter
    Munich -> Billund
    18-01-2020: 15:20 - 20:00
    DX042
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    05-01-2020: 13:40 - 00:00
    DX054
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    15-12-2019: 22:05 - 00:00
    DX053
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    15-12-2019: 21:35 - 00:00
    DX052
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    15-12-2019: 19:45 - 00:00
    DX051
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    15-12-2019: 19:05 - 00:00
    DX049
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    15-12-2019: 17:45 - 00:00
    DX033
    Aflyst
    Bornholm -> Copenhagen
    07-12-2019: 07:40 - 00:00
    DX050
    Aflyst
    Copenhagen -> Bornholm
    06-12-2019: 18:15 - 00:00

    Vores robot fandt ikke flere flyvninger. Vi anbefaler at du i stedet tjekker kompensation her:
    Tjek Danish Air Transport-kompensation




  • Danish Air Transport flykoder

    Aktuelle forsinkelser

    CPH | Copenhagen Kastrup Airport -> MUC | Munich International Airport
    HKT | Phuket International Airport -> CPH | Copenhagen Kastrup Airport
    CPH | Copenhagen Kastrup Airport -> ALC | Alicante International Airport
    CPH | Copenhagen Kastrup Airport -> DXB | Dubai International Airport
    BLL | Billund Airport -> PRG | Ruzyn? International Airport